۰۹۱۲۵۴۵۳۱۵۰_۴۴۳۸۸۰۵۲ شنبه الی پنچ شنبه ساعت ۹ الی ۱۷تهران میدان توحید ابتدای خیابان ستارخان پلاک 81 طبقه دوم
     ۰۹۱۲۵۴۵۳۱۵۰_۴۴۳۸۸۰۵۲ شنبه الی پنچ شنبه ساعت ۹ الی ۱۷تهران میدان توحید ابتدای خیابان ستارخان پلاک 81 طبقه دوم
ثبت شرکت
اخذ رتبه
ثبت برند
ختم تصفیه شرکت

ختم تصفیه شرکت .باعرض سلام، ادب و احترام محضر همراهان گران قدر ” موسسه حقوقی مانا ثبت ” .

” تیم پژوهشی مانا ثبت ” در راستای مقالات ارائه شده در حوزه شرکت ها این بار در فرصت پیش رو به تشریح موضوع ” ختم تصفیه شرکت ” خواهد پرداخت .

امیدواریم بتوانیم پاسخگوی بخشی از سوالات مطرح شده برای شما در این زمینه باشیم و به رفع ابهامات موجود در این خصوص کمک کرده باشیم .

منظور از شرکت تصفیه چیست ؟

ممکن است در ذهن شما این سوال نقش ببندد که اصلا شرکت تصفیه چیست ؟ و یا اینکه در چه شرایطی و به چه علتی به یک شرکت شرکت تصفیه می گویند ؟

” تیم پژوهشی مانا ثبت ” در این مقاله  به توضیح در این خصوص خواهد پرداخت .

اصطلاحاً به فرایندی که در آن فعالیت شرکتی پاپان می پذیرد و دارایی های آن میان شرکاء تقسیم می گردد و  یا به دلایلی که درادامه به آن اشاره خواهد شد شرکت منحل می گردد ختم تصفیه شرکت اطلاق می شود .

مهمترین دلایل ختم تصویه شرکت

به گزارش ” تیم پژوهشی مانا ثبت ” دلایل مختلفی جهت منحل شمرده شدن یک شرکت و اعلام ختم تصفیه شرکت وجود دارد که از مهمترین آنها می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

  • تمامی شرکت ها با هدف انجام فعالیت و یا خدمات خاصی از سوی موسس و یا موسسین آن ثبت و ایجاد می شود .

اما هنگامی که موضوعی که شرکت به منظور انجام آن تشکیل شده است  به پایان رسیده باشد و  یا انجام آن فعالیت برای آنها غیر ممکن باشد شرکت منحل گشته و ختم تصفیه شرکت برای آن اعلام می گردد .

  • برخی مواقع برای انجام فعالیت شرکت مدت زمان مشخص و محدودی تعیین می گردد .

در صورتی که مدت زمان تعیین شده برای انجام فعالیت  مورد نظر منقضی گشته باشد شرکت ملزم به اعلام ختم تصفیه می باشد .

لازم به ذکر می باشد چنانچه قبل از تاریخ انقضا مدت فعالیت، مجدداً زمان  فعالیت آن تمدید گردد اعلام ختم صفیه شرکت نیاز نمی باشد .

  • در صورتی که شرکت اعلام ورشکستگی نماید .
  • در بعضی از مواقع مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام شرکت بر اساس دلایلی مشخص رای به انحلال شرکت را صادر می نمایند که در این شرایط نیز اعلام ختم تصفیه شرکت ضروری می باشد .
  • در صورت صدور حکم قطعی از سوی مراجع قضایی شرکت منحل خواهد گشت .

ختم تصفیه شرکت
ختم تصفیه شرکت

مراحل ختم تصفیه شرکت

به گزارش ” تیم پژوهشی مانا ثبت ” فرایند ختم تصفیه شرکت براساس ضوابط و مقررات اتخاذ شده از جانب سازمان های ذی صلاح شامل مراحلی می باشد که در ذیل به آن اشاره خواهیم نمود :

  • انجام وصول مطالبات شرکت .
  • پرداخت نمودن دیون شرکت .
  • نقد کردن دارایی های شرکت .
  • قسمت نمودن باقی مانده دارایی های شرکت میان شرکا جهت ختم تصفیه شرکت

انجام امور مربوط به تصفیه شرکت در زمان انحلال آن

با توجه به موارد اشاره شده در سطور بالا احتمالا این سوال در ذهن کاربران محترم نقش خواهد بست که انجام امور مربوط به ختم تصفیه شرکت در زمان انحلال آن بر عهده چه فرد یا افرادی خواهد بود ؟

بر اساس گزارش ” تیم پژوهشی مانا ثبت ” به منظور اداره شرکت در مدت فعالیت قانونی آن شخص یا اشخاصی تحت عنوان هیات مدیره جهت رسیدگی به امور مربوطه انتخاب می گردند و انجام امور و نظارت بر نحوه فعالیت شرکت را بر عهده خواهند گرفت اما این ماموریت با پایان یافتن فعالیت شرکت خاتمه می یابد .

پس از انحلال شرکت و مختوم گشتن فعالیت آن اصطلاحاً شرکت در حال تصفیه نامیده شده و مدیریت و اداره آن بر عهده مدیر و یا مدیران تصفیه خواهد بود مگر آنکه اساسنامه شرکت و یا مجمع عمومی فوق العاده تصمیم دیگری در این مورد اتخاذ نموده باشد .

به گزارش ” تیم پژوهشی مانا ثبت ” توجه به این نکته ضروری می باشد  که شرکت به محض انحلال در حال تصفیه محسوب می ‌شود و می بایست در ادامه نام شرکت همه جا و در همه حال عبارت ” در حال تصفیه ” عنوان گردد و نام مدیر یا مدیران تصفیه در کلیه‌ اوراق و آگهی‌ های مربوط به شرکت قید گردد .

نشانی مدیر یا مدیران تصفیه‌ همان نشانی مرکز اصلی شرکت خواهد بود؛ مگر آنکه به موجب تصمیم مجمع عمومی فوق‌ العاده یا حکم دادگاه نشانی دیگری تعیین شده باشد .

شایان ذکر می باشد که هر گاه تصمیم راجع به انحلال و اسامی مدیران تصفیه و نشانی آن ها اتخاذ گشت این موضوع می بایست ظرف مدت پنج روز از طرف مدیران تصفیه به مرجع ثبت شرکت ها اعلام شود تا پس از ثبت در روزنامه رسمی و روزنامه کثیرالانتشاری که اطلاعیه ها و آگهی های مربوط به شرکت در آن منتشر می گردد آگهی شود .

وظایف و دامنه اختیارات مدیران تصفیه

بر اساس گزارش ” تیم پژوهشی مانا ثبت ” وظایف و دامنه اختیارات مدیران تصفیه به این شرح می باشد :

مدیران تصفیه شرکت نماینده قانونی شرکت در حال تصفیه شناخته شده وصاحب کلیه اختیارات مربوط به شرکت مذکور خواهند بود .

از تاریخ تعیین مدیر یا مدیران تصفیه، اختیارات مدیران شرکت پایان پذیرفته و پروسه تصفیه شرکت آغاز خواهد شد .

مدیران تصفیه ملزم به تحویل و در اختیار گرفتن کلیه‌ ی اموال، دفاتر و اوراق و اسناد مربوط به شرکت خواهند بود و  بلافاصله پس از آن باید فرایند تصفیه شرکت را عهده‌ دار شوند .

مدیران تصفیه در طول مدت رسیدگی به امور مربوط به تصفیه شرکت مسئول انجام دعوت از مجامع عمومی می باشند و می بایست مقررات راجع به دعوت و تشکیل مجامع عمومی و شرایط حد نصاب و اکثریت مجامع مانند زمان قبل از انحلال شرکت رعایت گردد .

شایان ذکر می باشد که درج تمامی دعوتنامه ها و اطلاعیه‌ هایی که مدیران تصفیه برای صاحبان سهام منتشر می‌ نمایند در روزنامه‌ کثیرالانتشاری که اطلاعیه‌ ها و آگهی‌ های مربوط به شرکت در آن درج می‌شود، ضروری می باشد .

بر اساس گزارش ” تیم پژوهشی مانا ثبت ” تا زمان خاتمه تصفیه‌ شرکت، شخصیت حقوقی شرکت برای انجام امور مربوط به تصفیه محفوظ خواهد بود و مدیران تصفیه موظف به خاتمه دادن به امور جاری و اجرای تعهدات و وصول مطالبات و تقسیم دارایی شرکت می باشند و هر گاه برای اجرای تعهدات شرکت معاملات جدیدی مورد نیاز باشد مدیران تصفیه ملزم به انجام آن خواهند بود .

یقیناً هنگامی که شرکتی منحل می گردد بسیاری از امور مربوط به آن باقی مانده و نیازمند به پیگیری می باشد و همچنین شرکت مذکور ملزم به اجرای تعهدات خویش می باشد بنابراین شرکت نیاز به مدیری دارد که به امورات رسیدگی نماید و این از وظایف مدیر تصفیه خواهد بود .

بر اساس گزارش ” تیم پژوهشی مانا ثبت ” مدیرتصفیه می بایست در اولین فرصت پیش آمده بیلان شرکت را تنظیم نموده و نفع و زیان آن را معلوم نموده و اعلام نماید تا شرکاء بدانند که نتیجه عملیات شرکت در چه مرحله ای می باشد .

ممکن است بخشی از دارائی نقدی موجود در شرکت درطول مدت انجام امور ختم تصفیه شرکت مورد احتیاج نباشد .

مدیر تصفیه ملزم می باشد که این دارایی را میان صاحبان سهام به نسبت سهام تقسیم نماید البته توجه داشته باشید در ابتدا بایستی حقوق بستانکاران لحاظ گشته و معادل بدهکاری شرکت  که هنوز زمان باز پرداخت آن فرا نرسیده است مشخص شده باشد .

به گزارش ” تیم پژوهشی مانا ثبت ” مدیر تصفیه ملزم می باشد به منظور تقسیم دارائی شرکت میان صاحبان سهام چه درمدت پروسه تصفیه و چه پس ازآن، شروع انجام امور مربوط به تصفیه و دعوت از بستانکاران شرکت را قبلا سه مرتبه وهر مرتبه به فاصله یک ماه درروزنامه رسمی و روزنامه کثیرالانتشاری که اطلاعیه ها و آگهی های مربوط به شرکت درآن درج می گردد آگهی کند و حداقل شش ماه ازتاریخ انتشار اولین آگهی گذشته باشد .

لازم به ذکر می باشد که انتقال کل دارایی های شرکت در حال تصفیه یا قسمتی از آن به مدیران تصفیه و یا نزدیکان آنها ممنوع می باشد و از لحاظ قانونی باطل محسوب می گردد .

به گزارش ” تیم پژوهشی مانا ثبت ” مدیران تصفیه موظف می باشند طی مدت یک ماه پس ازختم تصفیه شرکت مراتب را به سازمان ثبت شرکت ها اعلام کنند تا این موضوع به ثبت برسد و سپس در روزنامه رسمی و روزنامه کثیرالانتشاری که اطلاعیه ها و آگهی های مربوط به شرکت درآن درج می گردد آگهی شود و نام شرکت ازدفترثبت شرکت ها و دفتر ثبت تجارتی حذف گردد .

مدیران تصفیه می بایست پس از اعلام ختم تصفیه شرکت مبالغ باقی مانده را درحساب مخصوصی نزد یکی از بانک های ایران به ودیعه گذاشته و فهرست اسامی بستانکاران وصاحبان سهامی را که حقوق خود را باز پس گرفته اند نیزبه آن بانک ارائه نموده و مراتب را طی آگهی به اطلاع اشخاص ذی نفع برسانند تا برای گرفتن طلب خود به بانک مذکور مراجعه نمایند .

پس ازسپری شدن ده سال از تاریخ انتشار آگهی ختم تصفیه شرکت هر مبلغ از وجوه که دربانک باقی مانده باشد درحکم مال بلاصاحب می باشد و ازطرف بانک با اطلاع دادستان شهرستان مراحل قانونی جهت انتقال آن به محل خزانه دولت انجام خواهد گرفت .

به گزارش ” تیم پژوهشی مانا ثبت ” دفاتر و سایر اسناد و مدارک شرکت تصفیه شده می بایست تا مدت ده سال ازتاریخ اعلام ختم تصفیه شرکت محفوظ بماند .

به این منظور مدیران تصفیه موظف می باشند هم زمان با اعلام ختم تصفیه شرکت به مرجع ثبت شرکتها، دفاترو اسناد و مدارک شرکت را نیز به سازمان ثبت شرکت ها تحویل نمایند تا از آن نگهداری شده و برای مراجعه اشخاص ذی نفع قابل دسترسی باشد.

همچنین باید توجه داشت که بستانکاران شرکت نمی توانند در طول مدت ختم تصفیه شرکت برای وصول مطالبات خود به شرکاء مراجعه نمایند بلکه مرجع مورد نظر همان شرکت است چرا که اموال و دارایی شرکت مستقل از اموال و دارایی شرکاء محسوب می شود.

” موسسه حقوقی مانا ثبت ” با در اختیار داشتن کادری مجرب آماده خدمت رسانی در حوزه های مختلف همچون ؛ ثبت شرکت، اخذ ایزو، ثبت اختراع، ثبت برند، اخذ رتبه، ثبت شرکت ارزان، انجام امور مربوط به ختم تصفیه شرکت وغیره به تمامی هم میهنان گرامی در سر تا سر ایران عزیز می باشد .

با سپاس فراوان از کاربران محترم امید است پیشنهادات و انتقادات سازنده شما همراهان ارجمند راه خدمت رسانی هرچه بهتر و شایسته تر به شما سروران را هموارتر گرداند .

” کاری از تیم پژوهشی مانا ثبت “.

پاسخ بدهید